Společenské charitativní akce ČMS - Šansonění

Šansonění má v podtextu napsáno poetické jamování. Kdysi mě napadlo dát dohromady přátelé a známé, kteří mají blízko k poezii. Jak říkal básník Pavel Lintymer k „říkancům“. Že by se osmělili a předvedli svá dílka před ostatními píšícími nebo jen naslouchajícími? A že bychom to spojili s hudbou a písničkami? Zkusili jsme. Vyšlo to. Počet šansonících jamování v Klubu Lávka nikdo nespočítá. Stejně jako se nedopočítáme počtu těch, kteří přišli a recitovali nebo zpívali. Namátkou, bez pomoci abecedy mi do hlavy přicházejí taková jména jako Eva Pilarová, Věra Nerušilová, Jitka Zelenková, Václav Neckář, Josef Laufer, Jan Přeučil, Eva Hrušková, Gospel Time Zuzany Stirské, Josef Zíma, Jiří Štědroň, Jan Vodňanský, Martha Elefteriadu, Zlatka Bartošková, Dáša Zázvůrková, Petr Ožana, Jan Smigmator a další a další a další. Přišli, pobyli, zazpívali. Zadarmo, jen tak, zajamovali s námi, aby pomohli správné věci. Jitka Vysekalová hned na začátku vizionářsky vymyslela jasný záměr. Jak kněžna Libuše se zahleděla do dálky a řekla, „pomůžeme těm, na které se zapomíná, hospicům“. A stalo se. Dobrovolné dary z každého Šansonění míří právě tam.

Karel Voříšek

V krásném prostředí Klubu Lávka s romantickým výhledem na Vltavu, Karlův most i Hradčany se konalo první šansonění. Bylo to před deseti léty v roce 2014 a bylo to šansonění narozeninové, náležející nám, zrozencům ve znamení Vah. A šansonění narozeninových bylo od té doby hodně. Poslední v říjnu 2023, které bylo pro změnu pohádkové. Ale také jsme zažili šansonění ajurvédské, křtili jsme naše knížky, jako první tu společnou Jak být přesvědčivý a netratit se v davu a křty našich už individuálních dílek pokračovaly v dalších letech. Karel pokřtil Osudovou životních šansoniérů i Štěstí se dá naučit a já jsem se podělila o milostné verše „Mým láskám“ a také té o lásce k vínu Vinus Vina Vinum.
Ale ti, kdo sami veršují, si mohli a stále mohou slovně nebo písní “zajamovat” s námi, podtext poetické jamování zůstává….stále na stejném místě se stejně krásným pohledem.

Jitka Vysekalová